سون سگمنت چیست؟

 

سون سگمنت‌ها (seven-segment display) دسته‌ای از نمایشگرهای پرکاربرد الکترونیکی هستند که می‌توانند اعداد 0 تا 9 را نمایش دهند. از آن‌ها به طور عمده در ساعت‌های دیجیتال، تایمرها و ماشین‌حساب‌ها برای نمایش اطلاعات عددی استفاده می‌شود.

 

 

 

همان‌طور که احتمالا از نام آن‌ها می‌توانید حدس بزنید، این نمایشگرها از 7 بخش روشن‌شونده ساخته شده‌اند. این بخش‌ها به نحوی در کنار هم چیده شده‌اند که ترکیبات مختلف از روشن و خاموش بودن آن‌ها می‌تواند صورت ظاهری اعداد 0 تا 9 را بسازد. البته این چینش به گونه‌ای است که می‌تواند حتی برخی از حروف الفبای انگلیسی مانند A ،B ،C ،H ،F ،E  را نیز نمایش دهد.

 

 

سون سگمنت‌ها در واقع از ساده‌ترین نمایشگرهای الکترونیکی موجود برای نمایش حروف و اعداد محسوب می‌شوند. همان‌طور که در تصاویر فوق می‌بینید، این قطعه از هشت عدد LED ساخته شده است که هفت عدد از آن‌ها مسئول روشن کردن 7 بخش سون سگمنت و هشتمین LED نیز مسئول روشن نمودن علامت نقطه در گوشه‌ سمت راست پایین سون سگمنت است. هر بخش شبیه یک خط تیره است. این خطوط در کنار هم روشن و خاموش می‌شوند و خطوط روشن هربار یک حرف یا عدد را نمایش خواهند داد.

در برخی از منابع هفت خط سون سگمنت را با نام‌های a ،b ،c ،d ،e ،f ،g  یاد می‌کنند و نقطه را نیز با نماد h نشان می‌دهند.

این قطعه دارای 10 پایه است که 8 پایه به ledهای a تا h متصل‌اند و 2 پایه نیز به آند/کاتد مشترک تمام ledها متصل است. از آنجا که آند/کاتد مشترک تمام ledها معمولا در داخل خود سون سگمنت به هم اتصال کوتاه می­شود، تنها کافی است سیگنال موردنظر را به یکی از این پایه‌های مشترک اعمال کنیم.

سون سگمنت‌ها دو نوع هستند: کاتد مشترک یا آند مشترک.

کاتد مشترک: در این نوع، ترمینال منفی یا کاتد تمام ledها در داخل سون سگمنت به یکدیگر و به پایه‌های COM ‌متصل می‌شوند. در عوض تمام ترمینال‌های مثبت‌شان آزاد بوده و هر یک به پایه‌ی مرتبط با خود متصل می‌شود. ( تصویر زیر را ببینید)

آند مشترک: طبیعتا این حالت برعکس حالت فوق است یعنی سر آزاد ledها که به پایه‌های 8 گانه متصل می‌شود سر آند آنهاست و سرهای کاتد همگی به یکدیگر و به پایه‌های COM متصل می‌شود.

 

 

چگونگی نمایش اعداد بر روی سون سگمنت

 

به عنوان نمونه اگر بخواهیم عدد 0 را نمایش دهیم، باید تمام ledها به جز led روشن‌کننده‌ بخش g را روشن کنیم. (تصویر سوم را ببینید.) بنابراین الگوی بیتی که باید به صورت سیگنال به پایه‌ها اعمال کنیم به این شکل است: 11000000. به همین شیوه اگر بخواهیم عدد 1 را نمایش دهیم، بایدled های مربوط به بخش‌های b و c را روشن کنیم؛ بنابراین الگوی بیتی به این ترتیب نیاز داریم: 11111001. دقت داشته باشید که این الگوها برای یک سون سگمنت آند مشترک نوشته شده‌اند، به همین علت بیت 0 نشان دهنده‌ روشن شدن led و بیت 1 نشان دهنده‌ خاموش شدن آن است. در جدول زیر الگوی بیت های لازم برای نمایش تمام اعداد نشان داده شده‌اند.

 

 

برگرفته از  https://melec.ir/seven-segment-display/

ترجمه مطالب از سایت circuitdigest.com

عکس ها از سایت wikimedia.org